top of page

Ege Kanar

Hammer For Scale

6/10 — 28/10/2018

HFS_V3.jpg

“Minor Fold with Thrust Plane in Quartzite-amphibolite Sequence”, Washington County, Rhode Island October 24, 1963, U.S. Geological Survey

Hammer For Scale (2017-2018)

 

Jeolojik saha çalışmalarında yaygın olarak kullanılan arkaik bir el aletinin “A.B.D. Jeoloji Araştırmaları Kurumu” arşivinden derlenmiş görüntülerinden oluşan Hammer For Scale, yüz yıla yayılan bir süreç boyunca çeşitli manzaralar önünde fotoğraflanmış kaya çekiçlerinin izini süren fotografik bir antoloji olarak okunabilir. İşlevsel bir nesnenin ikincil özelliklerinden yararlanarak, onu doğa ile kurduğu ilişkide biçimsel bir referansa indirgeyen pozitivist bakışın kendine has tuhaflıkları bu derlemenin ana eksenini oluşturmaktadır.

 

Hammer For Scale ilk olarak 2017 yılında sınırlı sayıda üretilmiş bir sanatçı kitabı olarak ortaya çıkmış ve 2018 yılında yeniden basılmıştır. Poşe’de kitaba, “ölçek” ve “anlatı” kavramlarini merkeze koyarak fotografik çoğaltım meselesini ele almaya çalışan bir de video yerleştirmesi eşlik etmektedir.

Hammer For Scale Teknik Özellikler:

Yayıncı: Self-Published 

Üretim Yılı: Haziran, 2017 (Ön-Edisyon, 20 Kopya) / Nisan, 2018 (1. Edisyon, 230 Kopya) Boyutlar: 13x16.5 cm

Sayfa Sayısı: 166 Sayfa / 72 Görsel

Ege Kanar (1981) Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve İletişim Tasarımı Programı’nı bitirdikten sonra Prag Performans Sanatları Akademisi Fotoğraf Bölümü’nde yüksek lisans derecesini tamamladı. Çalışmalarında fotografik görüntülerin anlam üretme biçimlerine odaklanan Kanar, arşivsel malzemenin zamansallık, fiziksellik ve hafıza gibi çeşitli kavramlarla ilişkisi etrafında sanatsal araştırmalar kurguluyor. İstanbul’da yaşayan sanatçı kişisel pratiğinin yanı sıra Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak dersler veriyor.

www.egekanar.com

Hammer For Scale (2017-2018)

 

Hammer For Scale is a visual anthology tracing discrete instances of a common field instrument as found in U.S. Geological Survey Web Archives. These images, made over the course of a century mostly by anonymous authors, portray rock hammers photographed against varying features of the landscape. The compilation tackles the peculiarities of a delineating vision, which borrows the formal qualities of an emblematic tool in configuring a standard placeholder to negotiate with nature.

 

Hammer For Scale originally appeared as a limited edition artist book in 2017, and was later self-published in 2018. The project is now adapted as a video installation at Poşe, which complements the book by addressing notions of “scale” and “narrative” within a larger context of photographic reproduction.

Hammer For Scale Specifications:​

Publisher: Self-Published

Production Date : June, 2017 (Pre-edition, 20 Copies) / April, 2018 (1st Edition, 230 Copies) Dimensions: 13x16.5 cm

166 Pages / 72 Illustrations

 

Ege Kanar (1981) studied “Visual Arts and Communication Design” at Sabanci University in İstanbul, and completed an M.A. degree on “Photography” at The Academy of Performing Arts, Prague. His work explores photography from an ontological standpoint focusing on the relationship of archives with temporality, materiality and memory. Alongside his personal artistic practice Kanar teaches at Bahçeşehir University Photography and Video Department.

www.egekanar.com

HFS_Poster.jpg

“Chert Beds with Moorefield Fauna”, Adair, Oklahoma October 1913, U.S. Geological Survey

HFS_V5.jpg

“Hemispherical Heads of Pitted Algae Reef”, Moffat County, Colorado August 2, 1925, U.S. Geological Survey / Bradley, W.H.

ege_web4.JPG
ege_web7.JPG
ege_web2.JPG
ege_web3.JPG
ege_web0.JPG
ege_web5.JPG
ege_web6.JPG
bottom of page