top of page

Bager Akbay

Merve Ünsal

Mine Kaplangı

Metin Odaklı İş Okumaları Üzerinden Kontrol Odaları 

Control Rooms: On Text-Focused (Art)Work Readings

10/07/2019    19.30 - 21.00

Spekülatif yöntemler kullanarak yapay zeka ve makine öğrenimi hakkında düşünen ve üreten sanatçı Bager Akbay’ın araştırma ve üretimlerini konu alan “Kontrol Odaları: Bager Akbay'ın Sanat Pratiğine Öz Eleştirel Bir Giriş + (kurmaca) Denemeler” kitabı üzerine gerçekleşen sohbet serisinin üçüncüsü, Studio-X Istanbul'da gerçekleşen lansman etkinliği ve sonrasında AVTO'nun ev sahipliğinde gerçekleşen Öğrenen Makineler başlıklı tartışmanın devamı olarak 10 Temmuz Çarşamba günü Poşe'de “METİN ODAKLI İŞ OKUMALARI ÜZERİNDEN KONTROL ODALARI" başlığıyla gerçekleşecektir. Merve Ünsal’ın editörlüğünde, Bager Akbay ve Ebru Yetişkin’in katkılarıyla Mine Kaplangı tarafından yazılan “Kontrol Odaları”, Bager Akbay’ın araştırmaları ve robot şair "Deniz Yılmaz" (2015), küratöryel ve idari bir sistem olan "Çoban" (2016) ve henüz yapım aşamasında olan merkezsiz kolektif sanat üretimi arayüzü "Mahlas" işlerinin gelişim ve üretim süreçlerini deneysel bir anlatım ile inceler.

Kitap üzerine gerçekleşecek bu üçüncü buluşmada paratext kavramının odağında, önerilen yan metinler eşliğinde Kontrol Odaları adlı kitabın metinsel özelliklerini de kitabın editörü Merve Ünsal ve kitabın yazarlarından Mine Kaplangı ve Bager Akbay ile müdahale edilebilir ve tüm katılımcılara açık bir sohbet şeklinde tartışmaya açılacak. Paratext kavramı ve diğer metin odaklı iş okumalarında karşılaştığımız kavramları birlikte düşünerek, tartışalım isteriz. Konuşmaya katılım ücretsizdir, ek-okumalar mecburi değildir ve konuşma dili Türkçe olacaktır. Kontrol Odaları: Bager Akbay'ın Sanat Pratiğine Öz Eleştirel Bir Giriş + (kurmaca) Denemeler kitabını etkinlik günü Poşe'den ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

Etkinlik Tarihi: 19.30 - 21.00 // 10 Temmuz 2019

Kitap ve Ek Okumalar

Kontrol Odaları: Bager Akbay'ın Sanat Pratiğine Öz Eleştirel Bir Giriş + (kurmaca) Denemeler

Ek Okumalar

The recently published Control Rooms: A self-critical introduction to Bager Akbay’s art practice and (fictitious) essays focuses on the researches and productions of Bager Akbay who is an artist works and thinks on artificial intelligence and machine learning by using speculative methods and/or methodologies. The third event of the talk series focused on this publication follows the launch event of the book at Studio-X Istanbul (May 9, 2019) and the second discussion titled Learning Machines at AVTO (May 17, 2019) will be hosted by Poşe on July 10, Wednesday under the title of Control Rooms: on text-focused (art)work readings. Edited by Merve Ünsal, with contributions of Ebru Yetişkin and Bager Akbay, the publication was written by Mine Kaplangı with the purpose of unfolding the research periods of Bager Akbay’s through various art projects such as the robot poet Deniz Yılmaz (2015), the curatorial system The Shepherd (2016) and the ongoing decentralized collective artistic production interface Mahlas.

Focusing on the paratext term, this third discussion will try to focus on the textual features of the publication in company with two selected suggested texts with the attendance of Merve Ünsal, the editor of the book and two of the writers/contributors Mine Kaplangı and Bager Akbay. We are inviting all to thinking and discussing together on the term of paratext and all other common terms that we come across in text-focused work readings. 
This event will be free to the public, all suggested side-readings are optional and the talk will be held in Turkish only. You may have your free copy of the book “Control Rooms: A self-critical introduction to Bager Akbay’s art practice and (fictitious) essays” from Poşe during the event.

Event Date: 19.30 - 21.00 // 10 July 2019

66343995_483592009059961_151475554276396
66451249_483592072393288_183021361068559
bottom of page