top of page

Onur Ceritoğlu

Ece Gökalp

Ceren Saner

Çilingir Sofrası

10/06/2019    16.00

Hallo Machen, Berlin

Çilingir Sofrası_1

Çilingir sofrası Türkçede, hafif mezeler ve bir bardak rakı ile çabukça hazırlanan öğle/akşam yemeğinin adıdır. Ancak şehir efsanesine göre, Çilingir sofrası başka bir hikâye anlatmaktadır: rakı içerek geçirilen çetin bir gecenin ardından, erkekler eve oldukça geç dönerler ve eşlerinin onları eve almadıklarını görürler, dolayısıyla da çilingir çağırmaları gerekir. İşte bu nedenle bu umumi etkinlik, Çilingir Sofrası – “The Table of Locksmith” olarak adlandırılmıştır. Rakı derin, içgörülü, uzun süreli ve dürüst muhabbetlerin anahtarı olarak görülebilir. Çilingir sofrasına oturan kişi, duygusal ve fiziksel olarak hazırlıklı olmalıdır; çünkü birincisi, rakı güçlü bir içkidir, ikincisi de rakınızı yudumlamaya başladığınız andan itibaren söyleyeceğiniz hiçbir şey yalan olmayacaktır.

poşe, yaratıcı topluluk içinde diyalog geliştirmek adına kavramsal ve fiziksel bir açık alan olarak yaratılmıştır. Biz diyaloğun bugün, dün ve yarın üzerinde doğrudan bir etkisi olduğuna inanıyoruz. Bu diyalog için alan yaratma amacını Berlin’de bir etkinliğe taşıyan poşe, Hallo Machen’da umumi bir Çilingir Sofrası’na ev sahipliği yapacaktır. Son on yıl içerisinde İstanbul’dan Berlin’e göç etmiş sanatçıları davet eden poşe, söz konusu sanatçıların neden ve nasıl taşınmaya karar verdikleri ile bu durumun onların pratiklerini nasıl etkiledikleri etrafında gezinen konuları konuşmak ve tartışmak için bir platform olacaktır.

 

Bu etkinlik Yeni Rakı sponsorluğunda ve Project Space Festival Berlin 2019: Açlık Başladığında kapsamı altında gerçekleşmektedir.

Etkinlik Tarihi: 16.00  // 10 Haziran 2019

Yer : Hallo Machen, Spreewaldpl. 4-6, 10999 Berlin, Almanya

“Çilingir Sofrası” in Turkish is the name of a lunch/dinner quickly prepared with light mezes and a glass of rakı. However, according to urban legend, “Çilingir Sofrası” tells another story: after an arduous night of drinking rakı, men would return home very late at night and see that their spouses wouldn’t let them in, and so they needed to call the locksmith. Hence the name of this communal occasion is called “Çilingir Sofrası” – The Table of Locksmith. Rakı can be seen as the master key for deep, insightful, long lasting and honest conversations. One has to be prepared emotionally and physically to sit at a “Çilingir Sofrası”; because firstly, rakı is a strong drink and secondly, once you start sipping your rakı, you will have no lies to tell.

 

poşe was created as a conceptual and physical open space to enhance dialogue within the creative community. We believe that dialogue has a direct impact on today, yesterday and tomorrow. Carrying this motive of creating a space for dialogue to an event in Berlin, poşe will host a communal Çilingir Sofrası in Hallo Machen. Inviting artists who have migrated to Berlin from Istanbul within the last decade, poşe will become a platform to talk and discuss curated topics on why and how these artists decided to move and how this affected their practices.

 

This event is sponsored by Yeni Rakı and organized under Project Space Festival Berlin 2019 : When the hunger starts.

Event Date: 16.00  // 10 June 2019

Location : Hallo Machen, Spreewaldpl. 4-6, 10999 Berlin, Germany

unnamed.png
Çilingir Sofrası_2
Çilingir Sofrası_4
Çilingir Sofrası_6
Çilingir Sofrası_8
01-10-Pose-Clarken-web.jpg
Çilingir Sofrası_3
Çilingir Sofrası_5
Çilingir Sofrası_7
Çilingir Sofrası_9
12-10-Pose-Clarken-web.jpg
bottom of page