top of page

Hadas Itzkovitch & Anya van Lit 

I BELIEVE I AM GAY

 

7/12/2019 – 19/1/2020

I BELIEVE I AM GAY for WEBSITE.jpg

© Hadas Itzkovitch and Anya van Lit, from the series "I BELIEVE I AM GAY", 2013–2015

I BELIEVE I AM GAY is a portrait series of religious LGBTIQ individuals living in the Netherlands.
 
In the 16th century, what is now called “the Netherlands” declared freedom of religion for all its citizens. The Netherlands has always been one of the most progressive countries in the world concerning LGBTIQ rights, and in 2001 became the first country to legalize same-sex marriage.
 
Does this Dutch spirit of openness and tolerance allow today’s religious LGBTIQ individuals the freedom to live in peace with their identity within the restrictions and conventions of their religion?
 
This question was the starting point of a one and a half year journey for photography duo Hadas Itzkovitch and Anya van Lit, during which they portrayed LGBTIQ Christians, Jews, Muslims, Buddhists and Hindus alike. The subjects also include various community leaders, such as a rabbi and reverends. All the portraits were taken at their studio in Amsterdam, spanning the years 2013-2015. The series is composed of 37 portraits; 18 portraits are exhibited at poşe.

Hadas Itzkovitch and Anya van Lit is a photography duo based in Amsterdam, the Netherlands. They have been exclusively working together since 2013, following long solo careers as photographers/artists.

The duo uses their practice to examine socially engaged contemporary issues and the place of the individual’s identity within modern society. A great deal of their portrait series focus on highlighting the visibility of the LGBTIQ community and LGBTIQ individuals within nowadays’ social structure. The works emphasize the fundamental position LGBTIQs take in all aspects of this social structure, whilst referring to the main influential pillars constructing it. The duo dedicates themselves to long research periods for a better understanding of their subject matters which result in series composed of large scale staged portraits.
 
Hadas Itzkovitch (1977) studied photography at the Royal Academy of Art in The Hague. Anya van Lit (1968) studied photography at St Joost Academy of Art in Breda. The duo’s works have been widely exhibited and published both nationally and internationally and they received numerous grants for their realization of their projects.
 
Itzkovitch and van Lit are the recipients of the “Free Press Unlimited Best Report Award 2019.” 

 

I BELIEVE I AM GAY is kindly supported by the Consulate General of the Kingdom of the Netherlands and the City of Amsterdam, and is hosted by poşe.

 

The show can be visited Thursdays through Sundays, between 1-7pm.

 

You can follow the parallel events of the exhibition at poşe’s social media accounts.
 

KN_Logo_online_ex_pos_en.png

I BELIEVE I AM GAY Hollanda’da yaşayan dindar LGBTİQ bireylerin fotoğraflarından oluşan bir portre serisidir.
 
16. yüzyılda, şimdi “Hollanda” olarak adlandırılan ülke, tüm vatandaşları için din özgürlüğü ilan etti. Daimi olarak LGBTİQ hakları konusunda dünyadaki en ilerici ülkelerden biri olan Hollanda, 2001 yılında eşcinsel evliliği yasallaştıran da ilk ülke olmuştur.
 
Peki bu Hollandalı açıklık ve hoşgörü ruhu, bugünün dindar LGBTİQ bireylerine, dinlerinin kısıtlamaları ve gelenekleri de göz önüne alındığında kendi kimlikleriyle huzur içinde yaşama özgürlüğünü de sağlıyor mu?
 
Bu soru, fotoğrafçı ikilisi Hadas Itzkovitch ve Anya van Lit için bir buçuk yıllık yolculuğun başlangıç noktasıydı; bu sırada LGBTİQ Hristiyanları, Yahudileri, Müslümanları, Budistleri ve Hinduları fotoğrafladılar. Bu özneler içerisinde hahamlar ve rahipler gibi çeşitli dini liderler de bulunuyor. Tüm portreler 2013-2015 yıllarını arasında Amsterdam'daki stüdyolarında çekilmiştir. Seri 37 portreden oluşmakta; poşe'de ise 18 portre sergilenmektedir.

Hadas Itzkovitch ve Anya van Lit, Amsterdam, Hollanda merkezli bir fotoğrafçı ikilisidir. Fotoğrafçı/sanatçı olarak uzun kişisel kariyerlerinin ardından 2013'ten beri birlikte çalışmaktadırlar.
 
İkili, pratiklerini toplumsal içeriği olan çağdaş konuları ve bireyin kimliğinin modern toplum içindeki yerini incelemek için kullanmaktadır. Portre serilerinin birçoğu, günümüzdeki sosyal yapı içinde LGBTİQ topluluğunun ve LGBTİQ bireylerinin görünürlüğünü vurgulamaya odaklanmaktadır. Çalışmaları, LGBTİQ bireylerin bu sosyal yapının tüm yönlerinde üstlendikleri temel konumu vurgularken, onu inşa eden etkili temel dayanaklara da atıfta bulunuyor. ikili, büyük ölçekli sahnelenmiş portrelerden oluşan serilerle sonuçlanan araştırma konularını daha iyi kavrayabilmek adına kendilerini uzun araştırma süreçlerine adamaktadırlar.
 
Hadas Itzkovitch (1977) Lahey'deki Kraliyet Sanat Akademisi'nde fotoğraf eğitimi aldı. Anya van Lit (1968), Breda'daki St Joost Sanat Akademisi'nde fotoğrafçılık okudu. İkilinin eserleri hem ulusal hem de uluslararası alanlarda geniş çapta sergilenmiş ve yayınlanmıştır; projelerini gerçekleştirebilmek için de sayısız destek ödülü almışlardır.
 
Itzkovitch ve van Lit 2019 yılında “Free Press Unlimited Best Report Ödülü”nü almışlardır.

 

I BELIEVE I AM GAY Hollanda Başkonsolosluğu ve Amsterdam Belediyesi tarafından desteklenmekte, poşe tarafından ağırlanmaktadır.

 

Sergi Perşembe ve Pazar günleri arasında 13:00-19:00 saatlerinde ziyaret edilebilir.

 

Sergi etrafında planlanan paralel etkinlikleri poşe’nin sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.
 

GASD_E_sponsor_rgb.png
bottom of page